Historia KAATSU

Moment odkrycia

W 1966 r. Yoshiaki Sato miał 18 lat. Pewnego dnia, gdy siedział na podłodze w tradycyjnej japońskiej postawie, poczuł, że jego nogi zdrętwiały. Ból był nie do zniesienia. W akcie desperacji zaczął masować łydki, próbując złagodzić dyskomfort odczuwany podczas długiej ceremonii. Uświadomił sobie, że jego krążenie krwi zostało zablokowane w łydkach, gdy siedział bezpośrednio na nogach. Był to wyjściowy impuls, KAATSU „eureka” moment, w którym zapoczątkowana została oryginalna koncepcja treningu z wykorzystaniem moderacji przepływu krwi.

Obrzęk łydek Pana Sato był podobny do tego, jak odczuwał on, kiedy ćwiczył nogi z użyciem dużych ciężarów. Doprowadziło to do ważnego pytania i zapoczątkowania teorii: „zastanawiałem się, czy celowo ograniczając przepływ krwi mógłbym sztucznie odtworzyć fizjologiczne warunki ciężkiego treningu. Gdyby to było prawdą, czy takie same korzyści mogłyby być osiągnięte przez podnoszenie lekkich ciężarów zamiast ciężkich? ”

Lata eksperymentowania

W ciągu następnych 7 lat młodzieniec z Tokio pilnie eksperymentował na sobie, używając dętek rowerowych, lin i różnych innych opasek, stosując różne ciśnieniach, na różne części jego ciała. Metodycznie śledził, jaki rodzaj opasek i ciśnienia działał, a które eksperymenty nie przynosiły efektów. Po latach szczegółowych prób i błędów, Pan Sato stopniowo opracował skuteczne reguły, aby bezpiecznie ograniczyć przepływ krwi. Jego badania nad własnym ciałem doprowadziły go do ustalenia, jaka długość i szerokość pasów jest idealna, jakie jest optymalne ciśnienie i najefektywniejsze miejsca zastosowania KAATSU.

Moment dowodu

W 1973 roku, w wieku 25 lat, Pan Sato opracował szczegóły metody KAATSU, w formie jaka jest obecnie praktykowana. W tym czasie, na wycieczce narciarskiej, złamał kostkę i uszkodził więzadła wokół kolana. Obrażenia zostały zdiagnozowane, a lekarze powiedzieli Panu Sato, że powrót do zdrowia zajmie 6 miesięcy.

Z opatrunkiem gipsowym, Pan Sato zrehabilitował się sam opaskami KAATSU nałożonymi na górną partię jego nogi. Wielokrotnie stosował metodę KAATSU podczas wykonywania ćwiczeń izometrycznych przez 30 sekund, z kilkoma sekundami przerwy, trzy razy dziennie. Wyniki jego reżimu treningowego wstrząsnęły jego lekarzem, gdy okazało się, że jego mięśnie nie zanikły, a on w pełni wyzdrowiał w ciągu 6 tygodni.

Lata potwierdzenia

Historia niesłychanego wyzdrowienia Sato rozprzestrzeniała się wśród lokalnej społeczności. Zapotrzebowanie na jego nowatorską metodę szybko wzrosło, więc Pan Sato otworzył Sato Sports Plaza w Tokio i prowadził treningi KAATSU na miejscowych Japończykach w ciągu następnej dekady. Stosując KAATSU z tysiącami klientów, Sato dowiedział się, co działa najlepiej dla osób w różnym wieku i z różnymi rodzajami dolegliwości.

Opatentowanie procesu

W 1994 roku Sato złożył pierwsze wnioski o udzielenie ochrony patentowej w Japonii (patent nr 2.670.421), USA (patent nr 6149618) i Europie (Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, 94206403.0) jako  producent i sprzedawca pierwszych opasek treningowych KAATSU. Pracował z kontuzjowanymi zawodowymi golfistami i japońskimi olimpijczykami, a jego reputacja rosła.

Wprowadzenie do programu certyfikacji instruktora KAATSU

W 1997 roku Pan Sato wprowadził program edukacyjny KAATSU Instruktor, w którym opracowane przez niego reguły metody KAATSU przekazywane były trenerom, szkoleniowcom, fizjoterapeutom i lekarzom w całej Japonii. Ponad 3000 osób uzyskało certyfikat KAATSU Instruktor, a setki innych, bardziej doświadczonych trenerów uzyskało licencję KAATSU Special Instructor. Wszyscy oni razem przeprowadzili dziesiątki tysięcy sesji KAATSU rocznie, bezpiecznie i bez komplikacji.

Uwaga mediów i publiczna akceptacja wzrosły po tym, jak KAATSU Training został uznany za wspólny projekt University of Tokyo Hospital’s 22nd Century Medical and Research Center. Sato zaoferował również kurs fizjologicznego krążenia niedokrwiennego w szpitalu University of Tokyo Hospital i prowadził wspólne prace rozwojowe z Japan Manned Space Systems Corporation.

Badania KAATSU

W latach 90-tych Pan Sato rozpoczął wspólne badania z profesorem Naokatą Ishii z Wydziału Nauk o Życiu, na Uniwersytecie Tokijskim. Inni badacze w Japonii zaczęli badać korzyści treningu KAATSU, a różne wyniki badań zostały przesłane do publikacji recenzujących.

Wprowadzenie do Mastera KAATSU

Druga generacja sprzętu KAATSU została wprowadzona w 2004 roku , a wraz z nią przedstawiono oryginalne KAATSU Master i KAATSU Air Bands. Urządzenie KAATSU Master określało ilościowo i monitorowało dokładny nacisk na nogi i ramiona użytkowników. Sprzedaż sprzętu w Japonii wzrosła, gdy profesjonalni sportowcy i celebryci zaczęli stosować trening KAATSU. Coraz więcej wyników badań publikowano w czasopismach naukowych w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Wprowadzenie KAATSU Master Mini

W 2006 roku Sato zakończył projekt mniejszego, przenośnego, programowalnego urządzenia KAATSU o nazwie KAATSU Master Mini. Sato opracował również inne aplikacje dla użytkowników KAATSU, takich jak KAATSU dla szybkości i wytrzymałości, a także KAATSU piękno i eliminacja stersu. Zaprojektował także fotel KAATSU.

Internacjonalizacja KAATSU

W 2009 r. Dr Sato podpisał umowę o wspólnym rozwoju na chińskim Uniwersytecie Jilin i Krajowym Instytucie Badawczym Nauk o Sporcie w Chinach.

W 2014 roku założony został KAATSU Global w Huntington Beach w Kalifornii, a Centrum Badań KAATSU powstało w Harvard Medical School w Bostonie. Dr Sato rozpoczął ekspansję na rynki w Ameryce Północnej i Południowej, Europie i na Bliskim Wschodzie, podczas gdy KAATSU Japonia nadal koncentrowała się na wprowadzaniu KAATSU do Chin, Rosji, Korei i Indonezji.

Produkty KAATSU

Na 10 dorocznym Międzynarodowym Sympozjum KAATSU w Tokio w 2014 r. Dr Sato zapowiedział wprowadzenie na rynek nowego KAATSU Master i KAATSU Nano z ekranem dotykowym i możliwością przetwarzania danych wraz z programem KAATSU Aqua i internetowym programem certyfikacyjnym KAATSU w języku angielskim. Wprowadzenie nowych produktów rozpoczęło się w styczniu 2015 r.

Prace nad projektem i testy KAATSU Aqua Dr Sato rozpoczął w 2013 roku w południowej Kalifornii z amerykańskimi pływakami i piłkarzami wodnymi. Po udanych testach w południowej Kalifornii i Bostonie z udziałem licealistów i dorosłych pływaków fitness oraz z pływakami na Uniwersytecie Harvardzkim, ustalono ostateczny projekt i protokoły stosowania. KAATSU Aqua została przedstawiona w 2014 r. w ramach Światowej Konwencji Pływackiej FINA w Katarze.

Przyszłość KAATSU

Przyszłe zastosowania KAATSU są obecnie badane na rynkach wojskowych, medycznych, sportowych i wellness w Stanach Zjednoczonych, Azji, Ameryce Południowej, Europie i na Bliskim Wschodzie.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial