KAATSU w ujęciu medycznym

Przy poprawnym użyciu KAATSU, ograniczony zostaje dopływ krwi tętniczej, odpływ krwi w żyłach głębokich jest utrudniony, a przestrzeń włośniczkowo-żylna zostaje rozluźniona i lepiej ukrwiona w mięśniach oddalonych od opasek KAATSU. Napinanie mięśni w warunkach ograniczonego i utrudnionego krążenia oraz ukrwionej przestrzeni żylnej wykorzystuje zapasy międzykomórkowej energii zawartej w związkach fosforu we krwi oraz tlenie, szybciej niż krążenie jest w stanie je uzupełnić. Produkty uboczne przemiany materii akumulują się.

Aktywne mięśnie tracą homeostazę

W rezultacie w tkankach pojawia się hipoksja, zapasy energii są wyczerpywane, glikoliza anaerobowa próbuje kompensować intensyfikując swoje działanie, co wytwarza ATP, lecz także odczuwalne zaburzenie w homeostazie mięśni, podnosząc skupienie kwasu mlekowego w przestrzeni międzykomórkowej i między warstwowej, a także we krwi. Hipoksja, kwasica, kwas mlekowy, fosforany nieorganiczne, AMP oraz wiele innych czynników ma udowodniony wpływ na transkrypcję białek i przez to, na syntezę białek w komórkach mięśniowych. Skutkuje to pobudzeniem rozrostu mięśni, ścięgien oraz naczyń krwionośnych.

Odczuwalne zaburzenie homeostazy mięśni oraz ukrwienie łożyska naczyniowego jest przekazywane do ośrodkowego układu nerwowego przez aferentne włókna nerwowe grupy III i IV. Jest to postrzegane korowo (świadomie) jako rodzaj bólu (tj. odczucia użytkownika KAATSU), lecz wiele podświadomych synaps stymuluje eferentne reakcje w wielu ośrodkach. Połączenia do i w ośrodkach sercowo naczyniowych pobudzają oddech, ciśnienie krwi oraz tętno. Innym przykładem jest wydzielenie przez podwzgórze mózgu czynnika uwalniającego hormon wzrostu do przedniego płata przysadki, która wydziela hormon wzrostu, który to z kolei pobudza wytwarzanie insulinowego czynnika wzrostu I (IGF-I)  w  wątrobie, co jest częścią odpowiedzi ogólnoustrojowej w celu naprawy i rozrostu mięśni szkieletowych i naprawy obrażeń. Poza tym różne substancje w krwi żylnej ćwiczących mięśni modyfikują i wzmacniają zmiany zachodzące za pomocą lokalnych jak i ogólnoustrojowych mechanizmów wraz z przepływem krwi do innych łożysk naczyniowych.

KAATSU prowadzi do zaburzeń homeostazy
Krew płynąca w ludzkim ciele jest pompowana przez serce do aorty i z niej do całego ciała. Krew jest potem zbierana w żyłach i w sercu. Stosując kontrolowany ucisk przy wykorzystaniu opasek KAATSU na górnej części ramion i nóg, gdzie przebiegają tętnice i żyły, przepływ krwi powyżej serca jest chwilowo zmniejszony. W rezultacie, ilość przepływającej krwi wzrasta, krew dociera do najdalej położonych naczyń włosowatych* kończyn a naczynia krwionośne się rozszerzają. Powtarzane stosowanie i zmniejszanie ucisku, zwiększa ilość i elastyczność naczyń włosowatych, co poprawia krążenie krwi.

Naczynia włosowate* to małe naczynia krwionośne w miejscach gdzie tętnice przechodzą w żyły. Naczynia włosowate przenoszą tlen oraz substancje odżywcze z tętnic do tkanek, z także zbierają dwutlenek węgla oraz produkty przemiany materii i przenoszą je do żył.

Komórki śródbłonka stają się bardziej miękkie przywracając naczyniom krwionośnym elastyczność.

Komórki śródbłonka stają się bardziej miękkie przywracając naczyniom krwionośnym elastyczność. Naczynia krwionośne twardnieją z wiekiem a ich możliwości transportu krwi słabną. Komórki śródbłonka, które tworzą wewnętrzną warstwę naczyń krwionośnych odgrywają szczególnie ważną role w dbaniu o zdrowie. Komórki te wytwarzają tlenek azotu (NO)*, który bierze udział w kurczeniu i rozluźnianiu (stopień twardości lub miękkości) ścianek naczyń krwionośnych a także reguluje występujące tam komórki zapalne. Dane kliniczne pokazują, że regularne treningi przy użyciu KAATSU regenerują i zwiększają ilość komórek śródbłonka naczyń krwionośnych, zwiększając produkcję tlenku azotu.

 * Związek azotu wytwarzany w ciele, który pełni różne funkcje. Uważa się, że tlenek azotu jest jedną z substancji w komórkach śródbłonka odpowiedzialnych za rozszerzanie naczyń krwionośnych.

Zarówno szybko kurczliwe jak i wolno kurczliwe włókna mięśniowe mogą być budowane jednocześnie.

Mięśnie można ogólnie podzielić na dwa rodzaje, szybko kurczliwe (*1) i wolno kurczliwe (*2). Zazwyczaj nie można pracować nad oboma rodzajami jednocześnie, ponieważ włókna szybko kurczliwe wymagają treningu o wysokiej
intensywności, a z kolei włókna wolno kurczliwe wymagają regularnego treningu na dłuższej przestrzeni czasu i niższej intensywności. W treningu KAATSU, z powodu zastosowania ucisku, przepływ krwi jest niewystarczający, przez co we włóknach wolno kurczliwych, które natychmiastowo zaczynają pracować występuje niedobór tlenu. W ten sposób sztucznie wywołuje się stan zazwyczaj osiągany jedynie poprzez trening o wysokiej intensywności. Dzięki temu nasz mózg uważa, że mięśnie szybko kurczliwe znajdują się pod dużym obciążeniem mimo, że zazwyczaj potrzebowałyby więcej czasu na aktywację. W taki oto sposób, KAATSU umożliwia jednoczesne trenowanie szybko jak i wolno kurczliwych włókien mięśniowych, za pomocą lekkiego obciążenia.

Mięśnie szybko kurczliwe*
Dzięki możliwości natychmiastowego skurczu szybko kurczliwe włókna mięśniowe są odpowiednie dla treningu wymagającego wielkiej siły, są najczęściej wykorzystywane w ćwiczeniach anaerobowych. Włókna szybko kurczliwe łatwo się powiększają i jeśli naszym celem jest zwiększenie masy lub siły należy pracować nad ich wyrzeźbieniem.

Mięśnie wolno kurczliwe*
Zdolność mięśni wolno kurczliwych do ciągłego skurczu jest dobra dla czynności wymagających wytrzymałości i są najczęściej wykorzystywane w ćwiczeniach aerobowych. Mięśnie wolno kurczliwe rosną z trudnością i potrzebują dużo pracy jeśli celem jest zbudowanie lekkości mięśni oraz wytrzymałości.

Hormon wzrostu jest wydzielany w dużych ilościach aktywując metabolizm.

Kwas mlekowy jest wytwarzany poprzez rozkład cukru wykorzystanego jako źródło energii dla skurczu mięśni w ruchu. Przy wyższej produkcji kwasu mlekowego, jego stężenie we krwi rośnie, nasila się stymulacja rejonów mózgu odpowiedzialnych za wydzielanie hormonów co prowadzi do zwiększonego wydzielania hormonu wzrostu, adrenaliny oraz hormonów anabolicznych.

W trakcie stosowania ucisku opaskami KAATSU stężenie kwasu mlekowego w komórkach mięśniowych wzrasta gwałtownie z powodu ograniczenia krążenia, a receptory mięśniowe są silnie stymulowane. Sygnały z tych receptorów pobudzają działanie przysadki mózgowej, która wydziela duże ilości hormonu wzrostu oraz innych hormonów. Hormon wzrostu jest niezwykle efektywny a jego wpływ na tkanki wywołuje korzystne efekty.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial